Scientific Programme

The ISPA2010 Conference will include plenary lectures and talks selected from the abstracts submitted. The Sessions will be dedicated to metabolic and morphological adaptation to low oxygen, signaling and molecular biology, ecology and ecophysiology, breeding for tolerance to waterlogging, applied aspects of plant anaerobiosis such as energy production in algae and post-harvest physiology.

 

Click on the link to download the 10th ISPA Conference Book of Abstracts

 You can also download the pdf version of the Scientific Programme

 

June 20 (Sunday)


Registration and Welcome Party (from 20.00)
 


June 21 (Monday)

 

  • 9.00 Conference opening

Session 1.
Morphological and anatomical adaptation to flooding

Chairperson: Tim Colmer

  • 9.40 Mikio Nakazono (University of Tokyo, JP): Understanding the mechanism of aerenchyma formation using laser microdissection
  • 10.10 Jean Armstrong (University of Hull, UK and University of Western Australia):  Reasons for the presence and absence of pressurized (convective) gas-flow in the genus Equisetum
 
10.40 Coffee Break
 
  • 11.10 Brian Sorrell (National Institute of Water & Atmospheric Research, NZ): Prolific phellem and aerenchyma development in response to flooding in the tropical legume Sesbania sesban
  • 11.40 Pieter Verboven, Quang Tri Ho, Bart Nicolaï: “Gas exchange in fruit in relation to occurrence of internal disorders”
  • 12.00 Dennis Konnerup, Hans Brix: “Gas transport mechanisms of 20 wetland plants in the Mekong Delta, Vietnam”

 

13.00 Lunch
 
 
Session 2. Ecophysiology of plant adaptation to submergence  

Chairperson: Rens Voesenek 

  • 15.00 Eric Visser (Radboud Univ Nijmegen, NL): Inter-population variation in flooding-induced petiole elongation in Rumex palustris: a tool for unravelling signal transduction and functional significance?
  • 15.30 Ole Pedersen (University of Copenhagen): Internal O2 dynamics and sources of inorganic carbon in an ephemeral wetland plants, Isoetes australis
  • 16.00 Kimiharu Ishizawa (Miyagi University, JP): pH regulation of Potamogeton cells under anoxic conditions
 
16.30 Coffee Break
 
  • 17.00 Leon Lamers (Radboud Univ Nijmegen, NL): Subterranean blues: linking anaerobic biogeochemistry to plant physiology
  • 17.30 Ana Herrera (Central University of Venezuela): The peculiar igapó of the Mapire river
  • 18.00 Pia Parolin: “Leaf functional traits of Amazonian floodplain trees in relation to flooding”
  • 18.20 Tomomi Inoue, Takayoshi Tsuchiya: “Ecophysiology of three emergent plants (Typha latifolia L., Typha orientalis Presl., Typha angustifolia L.) which differ in water depth habitat”
  • 18.40 Sarah Meghan Rich, Ole Pedersen, Martha Ludwig, Timothy David Colmer: “Shoot emergence is of little importance in the O2 dynamics of partially submerged Haloragis brownie
 
19.00 Poster viewing
 
20.00 Dinner
 

June 22 (Tuesday)

 
Session 3. Interaction of flooding with other abiotic stresses

Chairperson: Tim Setter 

  • 9.00 Tim Colmer (Univ Western Australia): Combined salinity and waterlogging: importance, physiological responses and sources of tolerance for cereal improvement
  • 9.30 Sergy Shabala (University of Tasmania, AU): Secondary metabolite toxicity and plant breeding for waterlogging tolerance
 
10.00 Coffee Break
 
  • 10.30 Natasha Teakle, Scott Bowman, Ed Barrett-Lennard, Daniel Real, Tim Colmer: “Next generation sequencing identifies genes involved in salt and waterlogging tolerance of Melilotus siculus: a legume that grows in sea water”
  • 10.50 Hossein Khabaz-Saberi, Zed Rengel: “Tolerance to Mn and Fe toxicity enhances wheat performance in water-saturated acid soils”
  • 11.10 Tim Setter, Irene Waters, Alison Millar, Anthony Rathjen, Pichu Rengasamy: “Involvement of microelement toxicities in waterlogging tolerance of wheat in the field”
  • 11.30 Claus Lindskov Møller, Kaj Sand-Jensen: “Oxygen dynamics and sediment biogeochemistry in populations of Lobelia dortmanna and Littorella uniflora following organic enrichment”
 
11.50 Poster viewing
 
13.00 Lunch
 
Session 4. Role of plant hormones in flooding and low oxygen responses

Chairperson: Michael B. Jackson 

  • 15.00 Rens Voesenek (University of Utrecht, NL): Submergence-induced shoot elongation in Rumex palustris: the hormonal regulation of ethylene response factors
  • 15.30 Margret Sauter (University of Kiel, D): Ethylene as a central regulator of hypoxia adaptation
  • 16.00 Maria Laura Vidoz, Elena Loreti, Anna Mensuali, Amedeo Alpi, Pierdomenico Perata: “Hormonal interplay during adventitious root formation in flooded tomato plants”
 
16.20 Coffee Break
 
17.00 ISPA General Meeting
 
  • 18.10 ISPA Honorary Membership Talk - Mike Jackson (University of Bristol, UK) : Adaptation to flooding and submergence: the evolving hormone story
  • 18.40 ISPA Award Talk - Bill Armstrong (University of Hull, UK and University of Western Australia): Experimental and modelling evidence contradicts the idea of significant down-regulation of respiratory rates in plant tissues at internal O2 concentrations above the COP for cytochrome oxidase
 
20.00 Pizza Party
 

June 23 (Wednesday)

 
Session 5. Breeding for flooding and waterlogging tolerance in rice and other crops: from loci to the field

Chairperson: Julia Bailey-Serres 

  • 9.00 Takeshi Fukao (University of Riverside, USA): Molecular functions of the submergence tolerance regulator Sub1A in rice
  • 9.30 Motoyuki Ashikari: (Nagoya University, JP) How do rice plants adapt to deepwater?
  • 10.00 Endang Septiningsih (IRRI, Philippines): Genetic dissection of tolerance to anaerobic germination and submergence in rice
 
10.30 Coffee Break
 
  • 11.00 Brian Atwell (Macquarie University, Australia) Mechanism of tolerance to anoxia in rice coleoptiles: importance of maintenance of membrane potential
  • 11.30 Raj Kumar Niroula, Chiara Pucciariello, Giacomo Novi, Pierdomenico Perata: “Sub1 Gene orthologues are involved in flooding tolerance of wild Oryza spp.”
  • 11.50 Monica Mattana, Paola Caruso, Elena Baldoni, Annamaria Genga, Donata Pietro Paolo, Concetta Licciardello, Giuseppe Reforgiato Recupero, Franca Locatelli: “The rice Mybleu transcription factor increases tolerance to oxygen deprivation in Carrizo citrange plants”
 
13.00 Lunch
 
  • 15.00 James Whelan (University of Western Australia): Definition of aerobic and anaerobic responses in rice and overlap with abiotic stress responses
  • 15.30 Abdelbagi Ismail (International Rice Research Institute - IRRI - Manila, Philippines): Adaptation to flooding during emergence and seedling growth in contrasting rice genotypes and some associated weeds
 
16.30-19.30: Sightseeing, guided tour of Volterra

20.00  Conference Dinner

 

 

June 24 (Thursday)

 
Session 6. Low-oxygen signalling

Chairperson: James Whelan 

  • 9.00 Julia Bailey-Serres (University of Riverside, USA): Transcriptional and translational regulatory networks controlling low oxygen stress responses
  • 9.30 Pierdomenico Perata (Scuola Superiore Sant’Anna, I): Common elements of Arabidopsis responses to anaerobiosis and heat
  • 10.00 Kurt Fagerstedt (Univ Helsinki, FI): Nitric oxide signaling in roots under oxygen deprivation
 
10.30 Coffee Break
 
  • 11.00 Robert Hill (University of Manitoba, Canada): Hemoglobin and Plant Anaerobiosis: The Road Ahead
  • 11.30  Melis Akman, Amit V.Bhikharie, Eric J.W. Visser, M. Eric Schranz, Peter H. van Tienderen: “Exploring submergence tolerance of Arabidopsis thaliana and related wetland species of the Brassicaceae family”
  • 11.50  Rashmi Sasidharan, Divya Vashisht, Julia Bailey-Serres, Ole Pedersen, Dick Vreugdenhil, L.A.C.J. Voesenek: "Genomics of flooding stress tolerance: exploiting natural variation in Arabidopsis thaliana"
  • 12.10  Angelika Mustroph, Takeshi Fukao, Charles J. H. Jang, Kayla A. Kaiser, Cynthia K. Larive, Julia Bailey-Serres: "Microarray analysis of the hypoxic response – from gene expression changes in different cell types to a cross-species comparison"
  • 12.30 Francesco Licausi, Daan A. Weits, Peter Geigenberger, Joost T. van Dongen: "Identification of hypoxia-induced transcription factors that bind promoters of low oxygen induced genes"
 
13.00 Lunch
 
Session 7. Low-oxygen metabolism

Chairperson: Kurt Fagerstedt 

  • 15.00 Arthur Grossman (Carnegie Institution for Science, USA): The use of mutants to examine anaerobic metabolism in Chlamydomonas reinhardtii
  • 15.30 Joost Van Dongen (Max Planck Institute of Molecular Plant Physiology, D): Regulation of respiratory metabolism at low oxygen concentrations
  • 16.00 Peter Geigenberger (Ludwig-Maximilians-Universität München, D): Proactive regulation of plant metabolism in response to changes in internal oxygen concentrations
 
16.30 Coffee Break
 
  • 17.00 A. Harrison Wright, John M. DeLong, Arunika H.L.A.N. Gunawardena, Robert K. Prange: “Understanding the relationship between chlorophyll a fluorescence and the lower oxygen limit (LOL) in higher plants”
  • 17.20 Olga Blokhina, Petri Lackman, Hannu Maaheimo, Heiko Rischer, Pauli T. Kallio, Hely Häggman, Kurt Fagerstedt: "Metabolic profiling of Arabidopsis thaliana expressing Vitreoscilla haemoglobin (VHb) under oxygen deprivation"
  • 17.40 Daniel M. Roberts , Won Gyu Choi, Jin Ha Hwang, Ansul Lokdarshi: “The nodulin intrinsic protein channel family: roles in transport during adaptation to flooding and hypoxia”
 
18.00 Poster viewing
 
20.00 Farewell Party

 

  

 June 25 (Friday)

 
Departure (Lunch for late departing participants)